Pogosto vprašanje, ki ga zastavljajo novi deskarji, je: “Ali morate povoskati novo desko za deskanje na snegu? Na splošno je odgovor "ne".
Tune-up, ki ga deska prejme na koncu proizvodnega procesa (pogosto imenovan "tovarniška nastavitev"), je dovolj dober za večino deskarjev. Kljub temu nekateri deskarji raje prilagodijo svojo desko z novim slojem voska, prilagojenega temperaturi in/ali z rahlim popuščanjem robov za manj agresivno vožnjo. Kot pri večini stvari, povezanih z deskanjem, gre za osebne preference, zato lahko sami odločite, kaj vam najbolj ustreza.
1. Voskanje:
Tovarniško nastavitev običajno dopolnjuje vosek za vse temperature, vendar če desko uporabljate v izjemno hladnih ali toplejših, bolj vlažnih regijah, lahko nanos voska, prilagojenega temperaturi, izboljša vašo zmogljivost.
Poleg tega je priporočljivo redno voskanje, da zaščitite svojo desko in uživate v deskanju kar se da. Da bo vaša deska hitra in sveža, vam priporočamo, da jo navoskate na začetku in koncu sezone ter po vsakih 3-5 dneh deskanja. Voskanje ne le povečuje hitrost, ampak tudi krepi osnovo deske in jo ščiti pred skalami, štori in drugimi nevarnostmi, ki jih lahko srečate na snegu. Prav tako svež sloj voska preprečuje, da bi se podlaga izsušila, kar lahko povzroči degradacijo materiala.
2. Popuščanje robov in vzdrževanje robov:
Ne glede na to, ali uživate v mehkemu snegu, se spuščate po parku ali režete po ledenih strminah, je pomembno, da prilagodite robove glede na razmere, v katerih deskate. Čeprav bo tovarniška nastavitev primerna za večino deskarjev, se nekateri odločijo, da popustijo robove.
Na primer, deskarji v parku včasih popustijo robove (zabrišejo jih z pilo), da zagotovijo bolj gladko drsenje po železju in bolj prizanesljive pristanke po skokih.
3. Ali morate voskati novo desko za deskanje na snegu?
Vsaka deska je navoskana, ostrena in pripravljena za vožnjo takoj, ko jo vzamete iz embalaže. S tovarniškim voskom, ostrimi robovi in svežim bevelom je vsaka deska natančno nastavljena za takojšnjo uporabo na večini terenov v večini pogojev. Pravzaprav je vključenih več posameznih korakov v proizvodnem procesu, da zagotovi, da je vaša nova deska hitra že od prvega dne.
4. Pogosta vprašanja o voskanju nove deske za deskanje:
Upamo, da vam je zdaj jasno, da večina deskarjev ne potrebuje voskanja nove deske, preden jo vzame na hrib. V nadaljevanju pa so še nekatera vprašanja, ki jih #Obsešenteam pogosto prejema.
4.1 Ali morate nastaviti novo desko, ko jo kupite?
O: Na splošno vam ni treba nastavljati nove deske, saj tovarniška nastavitev ponuja dovolj zmogljivosti za večino deskarjev. Če pa nameravate deskati v zelo toplih ali zelo mrzlih pogojih, je smiselno uporabiti vosek, prilagojen temperaturi, preden se odpravite na sneg.
4.2 Ali nove deske pridejo navoskane?
O: Vsaka nova deska je navoskana, ostrena in pripravljena za vožnjo takoj, ko jo vzamete iz embalaže. Poleg tega večina desk pri večini proizvajalcev vključuje "tovarniško" nastavitev, ki vsebuje vroči vosek za vse temperature.
4.3 Ali moram voskati svojo desko na začetku sezone?
O: Na splošno priporočamo, da desko navoskate po vsaki tretji uporabi ter na začetku in koncu sezone.
5. Vodnik po vrstah voskov za deske na snegu:
Obstajajo tri glavne vrste voskov za deske na snegu, ki vključujejo vosek za hladno vreme, toplo vreme in vosek za vse letne čase. Prav tako pa je treba upoštevati različne načine nanašanja voskov, kot sta vroče voskanje in voskanje z drgnjenjem. V tem obsežnem vodniku je predstavljeno vse, kar morate vedeti o voskanju, vključno z opisom najpogostejših vrst voskov za deske na snegu, razlikami v metodah nanašanja in nekaj znanosti, zakaj je voskanje pomembno.
Želite drveti po snegu? Berite naprej.
5.1 Kako voskanje poveča zmogljivost deske na snegu?
V ozadju sodobnih voskov za smučanje in deskanje na snegu je kar nekaj znanosti, vendar je glavna stvar, ki si jo je treba zapomniti, ta, da med vožnjo navzdol podlaga deske na snegu stopi sneg, kar ustvari tanek sloj vode, po katerem deska drsi.
Visokozmogljivi voski za deske na snegu so narejeni iz hidrofobnih (vodoodbojnih) kemijskih spojin, kot so ogljikovodiki ali fluorokarbonske spojine, ki ob pravilni uporabi omogočajo optimalno drsno površino, zmanjšujejo trenje, ki ga povzročata sneg in led, ter zmanjšujejo lepljenje stopljene tekoče vode. To omogoča, da vaša deska na snegu doseže hitrejše drsenje.
5.2 Kako voskanje ščiti desko na snegu?
Podlage desk na snegu so običajno narejene iz polietilena z ultra visoko molekulsko maso, ki je znan tudi kot P-Tex. Medtem ko obstaja nekaj različnih vrst P-Texa, vključno z ekstrudiranim, sintranim in voščenim, je najpomembnejše razumeti, da je P-Tex mikroskopsko porozen in lahko vpija ter zadržuje vosek.
Vendar pa sčasoma sneg in ledeni kristali ustvarjajo vse več trenja proti podlagi deske, kar zmanjšuje zmogljivost drsenja. Čeprav je to obrabo težko opaziti s prostim očesom, je pogost znak obrabe podlage deske megleno, belkasto obarvano na stikih blizu nosa in repa ter ob robovih. Ta meglen videz predstavlja obrabo ali natančneje majhne pramene P-Texa, ki ustvarjajo še več trenja med podlago in snegom. To otežuje drsenje in oteži začetek zavojev.
5.3 Zakaj je potrebno voskati desko na snegu?
Redno voskanje preprečuje obrabo podlage, saj zapolni pore na podlagi deske in ustvari zaščitno pregrado, ki zmanjšuje trenje s snežno površino. Na dolgi rok ta hitra in enostavna vzdrževalna naloga podaljša uporabno življenjsko dobo vaše deske, ohranja P-Tex v dobrem stanju in zmanjšuje verjetnost delaminacije ob robovih.
5.4 Kdaj je treba voskati desko na snegu?
Na splošno je priporočljivo, da desko na snegu voskate vsaj nekajkrat na sezono. Naši strokovnjaki priporočajo, da desko voskate po vsakih treh vožnjah ter opravite popoln servis na začetku in koncu sezone.
Ne pozabite, voskanje ščiti podlago deske in povečuje zmogljivost drsenja. Več kot jo voskate, boljše so prednosti.
6. Pregled vrst voskov za deske na snegu:
Na splošno obstajajo tri glavne vrste voskov za deske, vsaka pa je določena glede na priporočeno temperaturno območje: vosek za hladno vreme, vosek za toplo vreme in vosek za vse letne čase. voski so zasnovani tako, da zagotavljajo najboljše drsenje pri določeni temperaturi zaradi svoje fizikalne trdote.
6.1 Vosek za hladno vreme:
Voski za hladno vreme so trši, kar jim omogoča, da prenesejo bolj abrazivno naravo hladnega, suhega snega. Ti voski delujejo tako, da zmanjšujejo trenje, ki ga povzročata sneg in led.
6.2 Vosek za toplo vreme:
Voski za toplo vreme so zasnovani za najbolj moker sneg in so običajno v obliki pršil ali drgnilnih voščenih izdelkov. Namenjeni so posebej za zmanjševanje oprijema (kot nekakšnega vakuuma), ki ga povzroča voda.
6.3 Vosek za vse letne čase:
Najbolj vsestranski med voski, vosek za vse letne čase, zagotavlja zanesljivo drsenje in hitrost v vseh pogojih in temperaturah skozi celo sezono.
6.4 Druge vrste voskov:
Voski za srednje temperature so mehkejši in bolje delujejo na bolj mokrem snegu, kjer je prisotno več vode. Ti voski najdejo ravnotežje med zmanjševanjem trenja proti snegu in ledu ter zmanjševanjem oprijema tekoče vode.
Nasvet: Nekateri proizvajalci uporabljajo barvno kodiranje za označevanje temperaturnega razpona voska. Na primer, ena priljubljena znamka voskov za deske na snegu proizvaja voske za hladne temperature, ki so modre barve in voske za tople temperature, ki so rumene.
6.5 Kateri vosek za desko potrebujete?
Za večino deskarjev bo splošni vosek za vse letne čase zagotovil najboljše zmogljivosti v najširšem razponu pogojev. Upoštevajte to vrsto voska, če nameravate desko servisirati le občasno skozi sezono in kljub temu slediti svojim prijateljem.
7. Pregled načinov nanašanja voska na desko:
Na trgu je trenutno veliko različnih načinov nanašanja voska na deske, vključno s palicami, praški, tekočinami, pastami in razpršili.
7.1 Voski za drgnjenje: tekočine, paste, praški in razpršila:
Voski za drgnjenje vključujejo praške, tekočine, paste in razpršila. Ti voski se lahko nanesejo tik pred vožnjo in jih lahko ponovno nanesete večkrat skozi dan. Ta metoda nanosa vam omogoča, da reaktivno prilagodite vosek temperaturi na smučišču ter ponovno nanesete, ko opazite slabše drsenje. Glavna pomanjkljivost voskov za drgnjenje je, da se hitro obrabijo, saj se ne vpijejo popolnoma v podlago.
7.2 Vroče voskanje: Palice:
Vroči voski, ki so običajno v obliki trdnih palic, zahtevajo posebno opremo, kot so likalniki za voskanje desk, klešče za pritrditev desk, strgala in krtače za pravilno uporabo. Vroče voskanje zahteva več časa za servis, vendar prednosti, ki jih prinaša za zmogljivost deske, običajno trajajo dlje. To je zato, ker postopek nanosa segreje podlago deske, kar omogoča, da se vosek temeljito vpije v mikroskopske utore v strukturi podlage.
7.3 Naj se naučim voskati desko doma ali naj to opravijo profesionalci?
Voskanje lastne deske je veščina, ki jo mnogi uživajo ob učenju in ima prednost, saj lahko sami izberete pravi vosek glede na pogoje, v katerih boste naslednjič deskali, brez potrebe po naročanju v trgovini. Če ne želite sami voskati svoje deske, prepustite raje profesionalnem servisu, ki bo opravil delo tako, kot je potrebno in bo cenovno ugodno. Samo poskrbite, da načrtujete servis vnaprej, zlasti ob začetku sezone, saj so trgovine običajno preobremenjene z naročili voskanja s strani nestrpnih deskarjev.
V primeru, da imate še več vprašanj, se lahko vedno obrnete na naše sodelavce v Trgovinah v času delovnega časa, ali pa nam pišite na [email protected]. Z veseljem vam bomo pomagali pri izbiri in vam s tem omogočili nepozabne užitke na snegu.
Lahko pa si ogledate tudi našo ponudbo moških snowboardov, ženskih snowboardov in snowboardov za najmlajše ali snowboard kompletov za otroke.